Erasmus tájékoztató előadás 2014

A 2014. március 4-i ERASMUS tájékoztatón elhangzott hallgatói kérdések és válaszok.
A válaszokat a tájékoztatón Benkő Melinda tanárnő adta.

Kérdés: Erasmuson töltött egy félév során 21 kreditet kell teljesíteni. Ez a kreditszám bármilyen jellegű tantárgyakból összejöhet?
Válasz: Igen.

Kérdés: Portfóliót kell-e leadni a pályázathoz?
Válasz: Nem kell portfóliót leadni.

Kérdés: Mi alapján kapjuk a pontokat a pályázatban?
Válasz: Beleszámítanak:
    1. Tanulmányi eredmények (40 pont): Amelyet a görgetett átlagból kapunk.
    2. Szakmai tevékenység (35 pont): Ilyen például egy pályázat, publikáció, TDK dolgozat, szabadalom, demonstrátori tevékenység. De a tantárgyakhoz kötött eredmények nem számítanak még egyszer. (Pl. rajzból egy ötös beleszámít a tanulmányi eredménybe, de az emiatt rendezett kiállítást, mint tevékenységet nem lehet beleszámítani.)
    3. Nyelvi teljesítmény (15 pont)
    4. Közéleti és sport tevékenység (10 pont)
     Összesen 100 pont szerezhető.

A pontozás részletesen itt található: epk_erasmus_pontozas_20140227.pdf

Kérdés: Hogyan értékelik a pályázatot?
Válasz: A pályázat elbírálása során pontszámot kapsz. Ez alapján arra a helyre kerülsz be az általad beírt sorrrend alapján, ahova a pontszámod elégségesnek bizonyul. A pályázók a pontszámaik szerint foglalják el a helyeket.

Kérdés: MSc-sként Bsc-s Erasmust hirdetett egyetemre lehet-e menni?
Válasz: Igen, fordítva viszont az eltérő képzési rendszerek miatt esetenként változó.

Kérdés: A külföldön teljesített tárgyakat itthon el kell fogadtatni, vagy csak el lehet?
Válasz: Csak el lehet, nem kötelező a kint teljesített tantárgyak akkreditációja.

Kérdés: Ha Erasmuson vagyok, akkor itthon aktív vagy passzív a félévem? 
Válasz: Aktív.

Kérdés: Ha Erasmuson vagyok, akkor kell-e teljesíteni a minimum kreditet ugyanúgy, mint ha itthon lennék, vagy más a rendszer?
Válasz: Igen, teljesíteni kell a minimum 30 kreditet egy év alatt. De nem kötelező elfogadtatni (akkreditáltatni) őket.

Kérdés: Attól, mert Erasmuson vagyok, felvehetek itthon is tantárgyakat?
Válasz: Igen, mivel aktív vagy, de az óralátogatási követelményeket ugyanúgy teljesíteni kell! Szigorlatot vagy vizsgakurzust viszont minden további nélkül felvehetsz, ha arra az időre haza tudsz jönni.

Kérdés: Ha részt vettem valamilyen építészeti, szakmai tervpályázaton, akkor azt hogyan kell igazolni?
Válasz: Ha értél el eredményt, akkor az erről kiállított okmányt/igazolást, ha nem, de a részvételt igazolni akarod, akkor a tervpályazatra beadott munka másolatát kell itt beadni, a hivatkozást pedig fel tüntetni (pl. cikk esetén). Fontos, hogy minden esteben, ha többen, csapatban tevékenykedtetek, akkor a csapattársakat is fel kell tüntetni!

Kérdés: Az ingyenes kreditekre vonatkozó 110 %-os szabály ugyanúgy érvényes az Erasmuson teljesített kreditekre is?
Válasz: Fontos, hogy különbséget tegyünk a teljesített kreditek és az akkreditált kreditek között. Ha Erasmus program keretein belül teljesítesz kreditet, akkor a megszerzett kreditet az egyetemünk automatikusan elfogadja (ez a 21 minimum kredit megszerzése miatt fontos), de ahhoz, hogy beleszámítsák a diplomádba, ahhoz külön akkreditáltatni kell a tantárgyakat. Így csak azok a kreditek számítanak a 110 %-ba, amit itthon akkreditáltattál. Célszerű csak annyi kreditet elfogadtatni, amennyi a diploma megszerzéséhez szükséges.

Kérdés: Van-e valamilyen statisztika az egyetemek oktatásának minőségéről?
Válasz: Nincs ilyen statisztika, szubjektív véleményekből (pl. Erasmusos beszámolókból, levlistáról való érdeklődéssel) érdemes tájékozódni. Érdemes megjegyezni, hogy jelentős különbség van egy adott egyetemen az angol nyelvű és az anyanyelvű képzés között.

Kérdés: Ha párosan szeretnénk egy helyre kimenni, de különböző helyekre nyertük el a pályázatot, akkor lehet-e valamilyen módon cserélni?
Válasz: Az előzetes eredmény ismeretében, az érintett harmadikkal egyeztetve, fellebbezni kell mindenkinek, kérve az átsorolást új (de korábban az 5 között megjelölt) helyre.

Kérdés: Van-e bármilyen fórum/adatsor arról, hogy az épp aktuális pályázók mely országokba adják le a pályázatot?
Válasz: Nincs ilyen fórum/adatsor. (A pályázatok többsége az utolsó napokban érkezik be.)

Kérdés: Hány helyet lehet megjelölni?
Válasz: Maximum 5 egyetemet (helyet) lehet egy pályázat során megjelölni. A tapasztalat az, hogy majdnem mindenkinek sikerül is bejutni az általa bejelölt hely valamelyikére, rosszabb esetben csak a 4. vagy 5. helyre.

Kérdés: Mi a helyzet a többi hasonló ösztöndíjjal, például a Campus Hungaryval? Van valamilyen kapcsolatuk az Erasmus programmal?
Válasz: Nem, azok függetlenek tőle. Fontos különség például, hogy Campus Hungaryval passzív félévre is mehetsz. A Balassi Intézet honlapján erről több információt is találsz.

Kérdés: Lehet-e úgy pályázni, hogy nincs nyelvizsgám az adott oktatási intézmény által kötelezőként megjelölt nyelvből? (De a pályázat során, és utazás előtt, még megszerszerzem.) 
Válasz: Nem, nem lehet. A pályázat leadásáig muszáj megszerezni az intézmények által megjelölt nyelvből a nyelvizsgát, ez tulajdonképpen a beugró a pályázathoz.

Kérdés: Pótjelentkezéssel nyert felvétel során is kapok ösztöndíjat?
Válasz: Nem, csak helyet kapsz.

Összeállították: 
az ábris demonstrátorok (Karádi Dániel Tamás, Tomasovszky Péter)
abrisdemonstratorok kukac arch.bme.hu

Budapest, 2014. március 5.

Aktuális

CÉH Alapítvány – 2024 Nyári Egyetem ▪️A szakmai workshop kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy bővítsétek, illetve elmélyítsétek tudásotokat az építőipari digitalizáció és fenntarthatóság témakörében, illetve elsajátítsák a munka világában hasznos készségeket.▪️Az építőipar óriási változáson megy át, ez ad aktualitást ennek a programnak. ⏳Az esemény időpontja: 2024. augusztus 26 – 30.🏛Helyszín: Budapest és környékeA pályázat feltöltési oldala itt érhető el.👇bit.ly/3U8F8aMTovábbi információkért látogassatok el az alábbi oldalra.👇www.ceh.hu/hu/alapitvany ... See MoreSee Less
View on Facebook
‼️A Pécsi Eszter ötletpályázat beadási határidejét meghosszabbítottuk‼️Az új határidő: 2024. május 31.Az ötletpályázat konzultációs időpontja: 2024. április 30. 14:00. Helyszín: Pécsi Eszter terem, K épület, I. 95.Regisztrációs link itt érhető el 👇forms.office.com/e/xMuy0x2H03 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Pályázati felhívás a Pécsi Eszter tanári díj elnyerésére!⏳A pályázatok benyújtásának határideje: 2024. május 31.A díj alapításával és a díj elnevezésével az alapítvány elismerésben szeretné részesíteni azokat a kiemelkedő középiskolai pedagógusokat, akiknek meghatározó szerepük van tanítványaik pályaválasztásában és egyetemi tanulmányokra történő felkészítésében, valamint ösztönözni és bátorítani kívánja a középiskolás lányokat a műszaki és természettudományi pályák választására, példaképül állítva számukra Pécsi Eszter életútját.A teljes pályázati kiírás az alábbi linken érhető el. 👇proprogressio.hu/wp-content/uploads/2024/04/pecsi_eszter_palyazati_felhivas_final_vegleges.pdf ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.